Menu główne


Sekcje zrzeszone w SGiE


KW, PGG: Kompromis, który uratował Spółkę


21-04-2016
KW, PGG: Kompromis, który uratował Spółkę


Przedstawiciele związków zawodowych zrzeszających pracowników Kompanii Węglowej SA (KW) oraz członkowie zarządów KW i Polskiej Grupy Górniczej Sp. z o.o. (PGG) podpisali porozumienie, które 1 maja umożliwi PGG przejęcie jedenastu kompanijnych kopalń wraz z czterema zakładami specjalistycznymi. Oprócz spraw płacowych dokument reguluje niektóre kwestie organizacyjne.Według związkowców społeczne koszty ratowania KW udało się zredukować do absolutnego minimum. Po uprzedniej konsultacji treści projektu porozumienia z załogami kopalń w trakcie masówek przeprowadzonych 18 kwietnia centrale wyraziły zgodę na zawieszenie wypłaty nagrody rocznej czyli tak zwanej czternastki. Górnicy nie otrzymają tego świadczenia przez kolejnych 18 miesięcy, poza tym zachowają dotychczasowe warunki pracy i płacy do czasu wprowadzenia nowego zakładowego układu zbiorowego pracy (choć nie dłużej niż do 31 grudnia 2017 roku).

- Nie traktujemy tego w kategorii sukcesu, bo nie jest sukcesem związków zawodowych, gdy podpisuje się porozumienie, które zawiesza pracownikom elementy wynagrodzenia. Jest to raczej bardzo trudny kompromis, ale nie chcieliśmy ludzi narazić na to, aby ćwiczyć upadłość - stwierdził przewodniczący Zakładowej Organizacji Koordynacyjnej NSZZ "Solidarność" KW SA Bogusław Hutek po podpisaniu porozumienia.

Co istotne, wynagrodzenia dyrektorów również zostaną obniżone - dokładnie o 7,3 procent, czyli o równowartość udziału "czternastej pensji" w wynagrodzeniach osobowych pracowników.

Zdecydowano, że z dniem 1 lipca zostaną połączone następujące jednostki organizacyjne obecnej KW (wtedy już PGG):

- KWK "Piast" i KWK "Ziemowit",

- KWK "Chwałowice", KWK "Jankowice", KWK "Marcel" i KWK "Rydułtowy",

- KWK "Bielszowice", KWK "Halemba-Wirek" i KWK "Pokój",
zaś kopalnie "Bolesław Śmiały" i "Sośnica" nadal będą funkcjonować jako zakłady samodzielne.Przewidziano możliwość dobrowolnego skorzystania z instrumentów osłonowych przewidzianych w ustawie o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego przez 3800-4000 pracowników. Wcześniej osoby te trafią do Spółki Restrukturyzacji Kopalń SA.Inny zapis zakłada stopniowe odchodzenie kopalń od korzystania z usług firm zewnętrznych.Proces restrukturyzacji KW zostanie objęty nadzorem specjalnego zespołu. W jego pracach mają uczestniczyć związkowcy. Co kwartał zespół będzie przedstawiał stronom porozumienia raport dotyczący przebiegu realizacji zarówno zapisów tego dokumentu, jak i biznesplanu dla PGG. Pierwszy raport ma ujrzeć światło dzienne do 30 września bieżącego roku. Warto nadmienić, że w przypadku pozytywnej oceny realizacji porozumienia przez zespół i osiągnięcia wyników wyprzedzających założenia biznesplanu pracownicy mogą otrzymać całość lub część "czternastki" za rok 2017.Pod porozumieniem podpisali się członkowie zarządów Kompanii i PGG oraz liderzy trzynastu kompanijnych organizacji związkowych, kończąc wszczęty dwa miesiące temu spór zbiorowy.Pełną treść porozumienia publikujemy w postaci pliku PDF.

 
Materiał ze strony: http://www.solidarnoscgornicza.org.pl

Multimedia

Licznik odwiedzin: 1911723
©  Wszelkie prawa zastrzeżone   SGiE 2011
Strona korzysta z plików cookie w celach czysto statystycznych.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
ZAMKNIJ