Menu główne


Sekcje zrzeszone w SGiE


KW: Rozmowy przerwane. Ciąg dalszy - w środę


02-02-2016
KW: Rozmowy przerwane. Ciąg dalszy - w środę


W katowickiej siedzibie Zarządu Kompanii Węglowej SA (KW) doszło do rozmów przedstawicieli trzynastu kompanijnych central związkowych z Zarządem Spółki. Stronom towarzyszył wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski. Dyskusja dotyczyła między innymi kwestii sposobu wypłaty nagrody rocznej ("czternastki") za rok 2015. Porozumienia nie osiągnięto. Kolejne spotkanie - w środę.

- Rozmowy były trudne i burzliwe. Przez tych kilka godzin nie udało nam się, niestety, porozumieć co do najistotniejszych spraw. Wymieniliśmy poglądy na temat założeń do tegorocznego Planu Techniczno-Ekonomicznego KW SA. Wciąż nie jest przesądzone, w jakiej formie pracownicy otrzymają należną im nagrodę roczną. Wciąż też oczekujemy, że pracodawca odstąpi od decyzji o wypowiedzeniu lipcowego porozumienia. Z Zarządem i panem ministrem Tobiszowskim spotykamy się ponownie w środę o godzinie 13. - poinformował przewodniczący Zakładowej Organizacji Koordynacyjnej (ZOK) NSZZ "Solidarność" KW SA Bogusław Hutek.

Negocjacje toczą się od 26 stycznia. Zarząd Kompanii zaproponował wówczas wypłatę "czternastej pensji" w trzech ratach: pierwszą (25 procent świadczenia) pracownicy mieliby otrzymać 15 lutego, drugą (50 proc. świadczenia) - 30 czerwca, a trzecią (25 proc. świadczenia) - 30 września. Kompanijne centrale związkowe nie zgodziły się na tę sprzeczną z obowiązującymi porozumieniami propozycję, żądając terminowej wypłaty pieniędzy - do 15 lutego.

Jeszcze większe napięcie w Spółce zapanowało 28 stycznia, gdy Zarząd wypowiedział zawarte ze związkami zawodowymi porozumienie, które gwarantowało pracownikom KW zatrudnienie na dotychczasowych warunkach przez dwanaście miesięcy od przejścia do Polskiej Grupy Górniczej ("nowej" Kompanii Węglowej). ZOK NSZZ "Solidarność" KW SA zażądała od pracodawcy natychmiastowego wycofania się z decyzji o wypowiedzeniu lipcowego porozumienia.


materiał ze strony: http://www.solidarnoscgornicza.org.pl
Rozmowy będą kontynuowane w środę.


Dzisiaj natomiast trwają rozmowy dotyczące 14 pensji w Katowickim Holdingu Węglowym.

 

Multimedia

Licznik odwiedzin: 1911722
©  Wszelkie prawa zastrzeżone   SGiE 2011
Strona korzysta z plików cookie w celach czysto statystycznych.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
ZAMKNIJ