Menu główne


Sekcje zrzeszone w SGiE


KW: Zarząd wypowiedział lipcowe porozumienie


01-02-2016
KW: Zarząd wypowiedział lipcowe porozumienie


- Teraz pracodawca będzie miał otwartą drogę do tego, żeby wypowiedzieć dowolny fragment porozumienia z 2004 roku, na którym opiera się cały system wynagradzania pracowników Kompanii - komentuje przewodniczący Zakładowej Organizacji Koordynacyjnej NSZZ "Solidarność" KW SA Bogusław Hutek. - Paradoksalnie, tuż po przejęciu władzy przez ugrupowanie, które deklaruje chęć wspierania sektora wydobywczego, górnicy z największej państwowej spółki węglowej mogą stracić dotychczas posiadane uprawnienia, a niektórzy nawet pracę. Nie możemy do tego dopuścić - dodaje.


Termin zaplanowanej na 29 stycznia (piątek) kolejnej tury rozmów przedstawicieli związków zawodowych z pracodawcą o sposobie wypłaty "czternastej pensji" został przesunięty - negocjacje odbędą się 1 lutego (poniedziałek) w obecności wiceministra energii Grzegorza Tobiszowskiego.


Bogusław Hutek zapowiada, że dalsze działania strony związkowej zależeć będą od rozstrzygnięć, jakie zapadną podczas poniedziałkowych rozmów.


- Jeśli Zarząd się nie wycofa z podjętej decyzji, jako kompanijna "Solidarność" uznamy, że nowy rząd idzie "na zwarcie" i chce konfliktu w górnictwie. Czekamy na poniedziałek i na to, co powie pan minister. Utrzymanie w mocy decyzji o wypowiedzeniu porozumienia spowoduje określone działania ze strony związków zawodowych. Być może będą to działania wspólne, a być może podejmiemy je jako kompanijna "Solidarność" - nic nie jest przesądzone - mówi przewodniczący kompanijnej "Solidarności".


Przedstawiciele KW nie komentują sprawy.


- Jesteśmy w trakcie rozmów ze stroną społeczną. Na tym etapie wszelkie komentarze byłyby niestosowne - powiedział Polskiej Agencji Prasowej rzecznik Kompanii Tomasz Głogowski.

 


 

Aktualizacja z 29 stycznia 2016 14:46

 


Zakładowa Organizacja Koordynacyjna NSZZ "Solidarność" KW SA zażądała od pracodawcy natychmiastowego wycofania się z decyzji o wypowiedzeniu lipcowego porozumienia.

Pełną treść wypowiedzenia publikujemy poniżej.


 

* * *

 


Katowice, 28 stycznia 2016 r. 
                       Panowie Przewodniczący
                       Związków Zawodowych
                       działających w Kompanii Węglowej S.A.
                       - wg rozdzielnika -

 
W związku z przedłużającym się procesem tworzenia tzw. Polskiej Grupy Górniczej (Nowej Kompanii Węglowej) w czasie pogorszających się warunków rynkowych (w tym spadku popytu oraz spadku cen węgla na rynkach międzynarodowych do niespotykanie niskiego poziomu 48 dolarów za tonę), konieczności ograniczania inwestycji i obsługi wzrastających zobowiązań finansowych, a przede wszystkim brakiem perspektyw na zmianę niekorzystnego trendu w górnictwie w najbliższych 3 latach Zarząd KW S.A. i Zarząd PGG Sp. z o.o. dostrzega potrzebę poszukiwania oszczędności w obszarze kosztów pracy. Mając na uwadze podstawowy cel, jakim jest przetrwanie trudnego okresu i utrzymanie wszystkich 11 kopalń oraz to że gwarancje zachowania dotychczasowych uprawnień pracowniczych wg Porozumienia z dnia 17 lipca 2015 mogą obowiązywać nawet do końca drugiego kwartału 2017 roku, proponujemy przystąpienie stron do negocjowania nowego porozumienia zbiorowego, które przygotuje KW S.A. i Nową Spółkę na najbliższy okres w górnictwie.Biorąc powyższe pod uwagę Zarząd Kompanii Węglowej S.A. i Zarząd Polskiej Grupy Górniczej Sp. z o.o. (dotychczas pod nazwą Węglokoks Rybnicki Okręg Wydobywczy Sp. z o.o.) wypowiadają "Porozumienie zawarte w dniu 17 lipca 2015 r. pomiędzy Zarządem Kompanii Węglowej S.A., Zarządem Węglokoks Rybnicki Okręg Wydobywczy Sp. z o.o. a zakładowymi organizacjami związków zawodowych działających w Kompanii Węglowej S.A." z zachowaniem okresu wypowiedzenia wynoszącego trzy miesiące kalendarzowe. 

 

materiał ze strony: http://www.solidarnoscgornicza.org.pl

Multimedia

Licznik odwiedzin: 1911624
©  Wszelkie prawa zastrzeżone   SGiE 2011
Strona korzysta z plików cookie w celach czysto statystycznych.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
ZAMKNIJ