Menu główne


Sekcje zrzeszone w SGiE


45 rocznica masakry robotników w Szczecinie


18-12-2015
45 rocznica masakry robotników w Szczecinie

Uroczystości rocznicowe uświetnił swoją obecnością prezydent RP Andrzej Duda. Oddał on hołd pomordowanym łącząc się w modlitwie z ich rodzinami:

- Chylę czoła przed tymi którzy polegli, klękam nad ich mogiłami i łączę się w modlitwie z ich rodzinami. To tutaj, w Szczecinie najpiękniej ukazał się w roku 1970 początek Solidarność, jeszcze jako pewnego zjawiska, idei, która po latach doprowadziła Polskę do wolności.

Prezydent i przewodniczący Komisji Krajowej podpisali się także pod Szczecińską Deklaracją Grudniową – dokumentem, stworzonym specjalnie z okazji tego rocznego jubileuszu, który oddaje hołd ofiarom i przywołuje wartości przyświecające protestującym w roku 1970. Po złożeniu podpisu prezydent symbolicznie wmurował dokument razem z urną z ziemią miejsc w których 45 lat temu mu polegli zabici, pod Tablicą Pamięci i odsłonił ją w towarzystwie poszkodowanych uczestników grudniowego zrywu: Waldemara Brygmana i Teresy Dowlasz. Na zakończenie uroczystości uczestnicy złożyli kwiaty pod pomnikiem Anioł Wolności.

Po złożeniu kwiatów przed tablicą uczestnicy uroczystości przeszli ulicami miasta, szlakiem robotników z roku 1970, w Marszu Pamięci. Na czele kolumny niesiono szesnaście krzyży z nazwiskami osób zabitych przed 45 laty.

w oparciu o materiały:
solidarnosc.szczecin.pl

Multimedia

Licznik odwiedzin: 1911603
©  Wszelkie prawa zastrzeżone   SGiE 2011
Strona korzysta z plików cookie w celach czysto statystycznych.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
ZAMKNIJ