Menu główne


Sekcje zrzeszone w SGiE


34. rocznica masakry na Wujku


17-12-2015
34. rocznica masakry na Wujku

34 lata temu, na kopalni Wujek od milicyjnych kul zginęło dziewięciu górników, kilkudziesięciu zostało rannych.

W uroczystościach rocznicowych uczestniczyły rodziny pomordowanych, przedstawiciele władz państwowych, samorządowych a także przedstawiciele struktur krajowych i regionalnych Solidarności.

Premier Beata Szydło, obecna na uroczystościach, mówiła - Tutaj na Wujku strzelano do robotników, bo władza się bała, nie potrafiła ustąpić, nie potrafiła rozmawiać. Własne przywileje, własne profity były ponad dobro obywateli, ponad ich życie. Ale znaleźli się wówczas ludzie, którzy powiedzieli: „nie”, którzy powiedzieli, że ponad wszystko kochają swoją Ojczyznę i chcą, żeby była wolna i by wolni byli jej obywatele. Dzisiaj ich tutaj wspominamy.

Obchody rocznicowe objął patronatem prezydent RP Andrzej Duda. Wystosowany przez niego list odczytał przewodniczący śląsko-dąbrowskiej Solidarności Dominik Kolorz. Prezydent wskazał, iż sprawcy masakry nie ponieśli zasłużonej kary, pomimo toczących się od lat procesów sadowych, które skazały tylko nielicznych jej sprawców.

Uroczystości pod Krzyżem-Pomnikiem poprzedziła uroczysta msza święta koncelebrowana pod przewodnictwem metropolity katowickiego abp. Wiktora Skworca, k odprawiona w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Katowicach. Homilię do zgromadzonych wygłosił bp Marek Szkudło,  w grudniu 1981 roku  wikariusz w parafii obejmującej kopalnię Wujek. Podkreślił bratobójczy charakter tej tragedii.

Obchody zakończył apel pamięci i złożenie kwiatów pod pomnikiem upamiętniającym poległych górników.

w oparciu o materiały ze strony:
http://www.solidarnosckatowice.pl
przygotowane przez:

łk, ny

Multimedia

Licznik odwiedzin: 1911687
©  Wszelkie prawa zastrzeżone   SGiE 2011
Strona korzysta z plików cookie w celach czysto statystycznych.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
ZAMKNIJ