Menu główne


Sekcje zrzeszone w SGiE


Apel Przewodniczącego SGiE


28-08-2015
Apel Przewodniczącego SGiE


Do członków struktur zakładowych NSZZ „Solidarność” sektora

paliwowo-energetycznego
 
 

Szanowne koleżanki,

Szanowni koledzy,

 

Od początku kadencji rządu PO-PSL związki zawodowe informowały przedstawicieli właściciela o bardzo trudnej sytuacji w górnictwie węgla kamiennego, która naszym zdaniem, spowodowana była przede wszystkim nieudolnością zarządów spółek węglowych.

Zwracaliśmy również uwagę na tą sytuację radom nadzorczym spółek węglowych. Niestety ani rząd ani rady nadzorcze nie próbowały tej sytuacji zmienić. Dopiero strajki górnicze zmusiły rządzących do podpisania porozumienia z protestującymi górnikami.

Rząd jednak wywiązał się jedynie w niewielkim stopniu z zobowiązań złożonych w porozumieniu. Zarządy spółek twierdzą, że rząd próbuje przerzucić odpowiedzialność za zobowiązania na spółki energetyczne.

Sekretariat Górnictwa i Energetyki NSZZ „Solidarność” zdecydowanie protestuje przeciwko takim działaniom rządzących prowadzących do próby naprawy jednego sektora gospodarki kosztem pracowników innego sektora. Jeśli pomoc dla górnictwa miałaby zostać skierowana z energetyki, wówczas środki te powinny przede wszystkim pochodzić z zysku tych spółek, który należny jest Skarbowi Państwa jako akcjonariuszowi.

Nagannym jest zachowanie zarządów spółek energetycznych zapraszających do siebie związki zawodowe pod hasłem: „ratujcie energetykę przed górnikami” mające na celu skłócenie środowisk górniczego i energetycznego.

Powinniśmy zaapelować do zarządów tych spółek aby zaprzestały takich nagannych działań. Natomiast do wszystkich pracowników sektora paliwowo-energetycznego a przede wszystkim do członków NSZZ „Solidarność” apeluję, abyśmy nie dali się podzielić, ponieważ obowiązek pomocy spółkom Skarbu Państwa leży po stronie rządzących i tego, przede wszystkim, powinniśmy się domagać jak i również tego, aby poprawa bytu jednych nie odbywała się kosztem innych pracowników.

 

Koledzy i koleżanki !

Nie pozwólmy rozbić jedności związkowej . Podstawowym zadaniem związków zawodowych jest obrona praw i interesów pracowników i na tym skupmy swoje działania, a nie wykonujmy pracy, za  którą odpowiednio wynagradzane są zarządy spółek.

                                                                                     
Kazimierz Grajcarek
 
Przewodniczący
Sekretariatu Górnictwa i Energetyki
NSZZ „Solidarność”

Multimedia

Licznik odwiedzin: 1911676
©  Wszelkie prawa zastrzeżone   SGiE 2011
Strona korzysta z plików cookie w celach czysto statystycznych.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
ZAMKNIJ