Menu główne


Sekcje zrzeszone w SGiE


Budowa elektrowni jądrowych w Polsce


16-03-2011
Budowa elektrowni jądrowych w Polsce


 
 
W okresie kiedy cała Japonia a właściwie cały świat pogrążony jest w smutku po kataklizmie, który nawiedził Japonię, w polskich mediach toczy się debata nt. budowy elektrowni jądrowych w Polsce. Wielu mądrych ludzi opowiada się za ich budową, i drugie tylu mądrych ludzi opowiada się przeciw.
 
Sekretariat Górnictwa i Energetyki NSZZ „Solidarność” od wielu lat stoi na stanowisku, że budowa elektrowni jądrowych jest zagrożeniem dla Polski, a szczególnie dla mieszkańców terenów, na których miały by takie elektrownie stanąć. Uczeni popierający ideę budowy elektrowni jądrowych powołują się na najnowsze technologie, które zabezpieczają ludzi przed awarią takowych elektrowni. Posługują się wyliczeniami, przykładami jak bezpieczne są elektrownie jądrowe obecnie budowane. Nikt jednak nie może stwierdzić, że są na świecie jakiekolwiek urządzenia zbudowane przez człowieka, które dawałyby 100% pewności, iż nie ulegną awarii nie tylko z powodu np. trzęsienia ziemi, ale z prostego błędu człowieka. W przypadku awarii czy wybuchu elektrowni węglowej narażonych na utratę życia lub zdrowia może być kilkaset osób, zaś w przypadku wybuchu elektrowni jądrowej narażonych będzie setki tysięcy ludzi. I to właśnie z tego powodu obawiamy się budowy takich elektrowni. Te obawy nie mają nic wspólnego z prawdopodobieństwem wystąpienia kataklizmu, ale z częstym ludzkim błędem.
 
Dlatego jeśli kiedykolwiek, ktokolwiek będzie opowiadał się za budową elektrowni jądrowej w Polsce, to niech pamięta o jednym – uszkodzenie takiej elektrowni, które zawsze może się zdarzyć, zagraża setkom tysięcy ludzi. Tak więc czytając ten tekst nie możesz już Koleżanko i Kolego powiedzieć, że nie wiedziałeś, czy że nie zdawałeś sobie z tego sprawy.
 
Kazimierz Grajcarek
 
Przewodniczący
SGiE NSZZ „Solidarność”

Multimedia

Licznik odwiedzin: 1911083
©  Wszelkie prawa zastrzeżone   SGiE 2011
Strona korzysta z plików cookie w celach czysto statystycznych.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
ZAMKNIJ