Menu główne


Sekcje zrzeszone w SGiE


BŁYSKAWICA - Biuletyn Informacyjny Sekcji Krajowej Górnictwa Węgla Kamiennego NSZZ


10-03-2011
BŁYSKAWICA - Biuletyn Informacyjny Sekcji Krajowej Górnictwa Węgla Kamiennego NSZZ


 
 
 
 
 
 
 
 
18 marca manifestacja w Katowicach
Pokażmy im swój gniew!
 
Górnictwo węgla kamiennego znajduje się w głębokiej zapaści, a perspektywy są jeszcze gorsze. Kopalniom grozi to co stało się z polskimi stoczniami. To już nie banał, takie są fakty:
-       Mamy połowę marca, a już zginęło 10 naszych kolegów!
-       Górnikom odmawia się prawa do godnej płacy, a tymczasem
prezesi dostali ponad 50 tysięcy złotych premii każdy!
-       Rząd chce szybko i bez pomysłu sprzedać kopalnie, żeby zakopać dziurę w budżecie Państwa!
-       Śląska posłanka Pietraszewska obciążyła kopalnie kolejnym ekstra podatkiem!
 
Górniku!
 
To wszystko sprawia, że zagrożone jest Twoje wynagrodzenie, Twoje miejsce pracy, Twoje zdrowie i życie!
-       Tylko wzrost zatrudnienia może poprawić bezpieczeństwo pracy w kopalniach. Niestety, zamiast przyjmować ludzi do pracy, zwłaszcza tam gdzie ich brakuje, spółki redukują zatrudnienie. Coraz mniej ludzi wykonuje coraz cięższą pracę. To już doprowadziło do śmierci wielu naszych kolegów w ostatnich latach. Jeśli nie zmusimy prezesów do zmiany polityki zatrudnieniowej następną ofiarą możesz być TY!
-       Benzyna 5 zł za litr, bochenek chleba 5 zł, a Twoja płaca stoi w miejscu, niektórym już obniżono wynagrodzenia, niektórym zaś nie zapłacono do tej pory czternastki! A pod płaszczykiem nowoczesnych, motywacyjnych systemów wynagrodzeń próbuje Ci się zabrać kolejne pieniądze! Wzrostu pensji mogą być pewni tylko prezesi. Już dostali premie za rok, w którym Tobie zamrozili pensję.
-       Rząd próbuje szybko, na kolanie sprywatyzować polskie kopalnie, nie licząc się z Twoim zdaniem. A przecież wmawiano nam, że do prywatyzacji dojdzie tylko za Twoją zgodą! Prywatyzacja wbrew zapewnieniom nie jest po to, żeby kopalnie pozyskały środki na inwestycje, ale po to, by zamaskować nieudolność rządu, którego polityka doprowadziła do katastrofy budżetowej. Nikt w rządzie nie myśli nawet, by zagwarantować pracownikom posiadane uprawnienia. Nie wiadomo zatem czy w prywatyzowanych spółkach pozostaną takie świadczenia jak Barbórka czy czternastka. Taka prywatyzacja to naruszenie ustawy górniczej, strategii dla górnictwa i zwykła grabież!
-       Posłowie Platformy Obywatelskiej ze Śląska wymyśli specjalny podatek od wyrobisk górniczych, który może dobić do reszty Twoją kopalnię. Może on kosztować górnictwo ponad 3 miliardy złotych! Górnictwo płaci już teraz ponad 20 podatków i opłat do budżetu Państwa i samorządów! Już za chwilę kopalnie będą płacić kolejny haracz, wymyślony specjalnie dla górnictwa, a do tego jeszcze za chwilę dojdzie akcyza na węgiel. Za niedługo kopalniom zabraknie pieniędzy na inwestycje i Twoją pensję!
 
Górniku!
 
18 marca możesz pokazać co o tym wszystkim myślisz. W tym dniu odbędzie się manifestacja wszystkich górniczych związków zawodowych.
Twój los leży w Twoich rękach! Przyłącz się do nas, weź czynny udział
w manifestacji. Zbieramy się o godzinie 9.30 pod katowickim Spodkiem. Przemaszerujemy ulicami Katowic pod Urząd Wojewódzki.
 
W Katowickim Holdingu Węglowym przez lata zamiatano problemy pod dywan. Dziś spółka jest na skraju upadłości! Nie pozwólmy, żeby to samo było w innych spółkach!
 
 
Przyłącz się do nas, wyraź swój gniew!
Walcz o swoje razem z nami!
 
 
  

Multimedia

Licznik odwiedzin: 1911106
©  Wszelkie prawa zastrzeżone   SGiE 2011
Strona korzysta z plików cookie w celach czysto statystycznych.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
ZAMKNIJ