Menu główne


Sekcje zrzeszone w SGiE


Pismo w sprawie sprzedaży kontrolnego pakietu akcji ENEA S.A.


24-02-2011
Pismo w sprawie sprzedaży kontrolnego pakietu akcji ENEA S.A.


W dniu dzisiejszym, tj. 24 lutego 2011r. Przewodniczący Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ „Solidarność” skierował sprawę trwającego procesu sprzedaży kontrolnego pakietu akcji ENEA S.A. należącego do Skarbu Państwa do następujących osób:
Pana Gen. bryg. Krzysztofa Bondaryka – Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego
Pana Pawła Wojtunika – Szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego
Pana Jacka Jezierskiego – Prezesa Najwyższej Izby Kontroli
Pani Julii Pitery – Sekretarza Stanu, Pełnomocnika Rządu ds. Opracowania Programu Zapobiegania Nieprawidłowościom w Instytucjach Publicznych
Pana Andrzeja Seremeta – Prokuratora Generalnego
 
Treść pisma:
Trwający proces sprzedaży kontrolnego pakietu akcji ENEA SA należącego do Skarbu Państwa budzi nasze poważne wątpliwości co do jego transparentności i zgodności
z obowiązującymi przepisami prawa. Jako partner społeczny rządu i reprezentant pracowników NSZZ Solidarność z uwagą obserwuje jego przebieg.
 
Zidentyfikowaliśmy zdarzenia, które w naszej ocenie mogą powodować zaburzenie wyboru najlepszej oferty złożonej przez zainteresowanych inwestorów. Brak równego traktowania oferentów, zwłaszcza w zakresie terminów tzw. wyłączności negocjacyjnej, niejasne reguły podejmowania kluczowych decyzji w procesie, fundamentalne zmiany warunków i wartości transakcji to przykłady.
 
W przypadku potwierdzenia się naszych obaw powstaje realne zagrożenie odpowiedzialności odszkodowawczej Skarbu Państwa, za co zapłacą wszyscy podatnicy. Ewentualna odpowiedzialność urzędników za błędy i naruszenia przepisów prawa nie zrekompensują strat jakie poniesiemy, jako obywatele Rzeczpospolitej i konsumenci energii elektrycznej.
 
W związku z naszymi wątpliwościami zwróciliśmy się do Ministerstwa Skarbu Państwa
z pytaniami, w ramach przysługujących uprawnień wynikających z przepisów prawa
w zakresie dostępu do informacji publicznej. Pozwalam sobie załączyć nasze pismo. Niestety, Ministerstwo nie odpowiedziało na żadne z nich, zasłaniając się tajemnicą prowadzonych rozmów. Stało się tak, mimo iż nasze pytania nie dotyczyły ani szczegółów złożonych ofert, ani szczegółów negocjacji. Odmowa w naszej ocenie jest niezgodna z europejskimi standardami dialogu społecznego i ma na celu uniknięcie odpowiedzi na trudne pytania.
 
Dlatego zwracam się do Państwa z prośbą o podjęcie działań w ramach przysługujących uprawnień w celu zweryfikowania wątpliwości związanych z tą transakcją zanim zostanie ona zakończona. Niezwłoczne podjęcie działań kontrolnych umożliwi zidentyfikowanie rzeczywistego stanu tej sprawy, osób odpowiedzialnych za ewentualne naruszenia prawa i zapobiegnięciu negatywnej decyzji podejmowanej poza należytą kontrolą.
W razie potrzeby służymy dodatkowymi informacjami.
 

Multimedia

Licznik odwiedzin: 1911766
©  Wszelkie prawa zastrzeżone   SGiE 2011
Strona korzysta z plików cookie w celach czysto statystycznych.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
ZAMKNIJ