Menu główne


Sekcje zrzeszone w SGiE


Stanowisko ws. krucjaty polityków i pracodawców przeciwko związkom zawodowym.


01-02-2011
Stanowisko ws. krucjaty polityków i pracodawców przeciwko związkom zawodowym.


Stanowisko
Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ „Solidarność”
w sprawie krucjaty polityków i pracodawców przeciwko związkom zawodowym
Katowice, 31.01.2011r.
 
Konstytucja Rzeczpospolitej Polskiej w art. 12 zapewnia obywatelom RP wolność zrzeszania się, a tym samym wolność zrzeszania się w związkach zawodowych. Wielu pracodawców, mając za nic Konstytucję RP jak i prawa w niej obowiązujące, szykanuje członków związków zawodowych a działaczy tych związków, pomimo ich prawnej ochrony, wyrzuca na bruk, wysyłając za nimi czarne listy, które uniemożliwiają im podjęcie pracy. Od chwili objęcia władzy w Polsce przez koalicję PO-PSL ta prowadzona przez polityków i pracodawców swoista krucjata antyzwiązkowa znacząco przybrała na sile. Niestety, do tej niebywałej nagonki na członków związków zawodowych i braku poszanowania prawa wpisuje się również polski wymiar sprawiedliwości.
Państwowa Inspekcja Pracy w sprawach szykanowania związkowców jest bezradna. Prokuratura w sprawach łamania praw pracowniczych i związkowych najczęściej umarza postępowania, a sądy wydając wyroki przywrócenia do pracy, nie potrafią tych wyroków wyegzekwować.
Wielu inwestorów zagranicznych, którzy w swoich krajach nie odważyliby się na łamanie praw człowieka, a tym samym praw do wolnego zrzeszania się w związkach zawodowych, w Polsce czyni to bardzo często, ponieważ przykłady braku egzekwowania prawa ich rozzuchwalają. Pracownik – członek związku zawodowego traktowany jest przez nich jak osoba drugiej kategorii.
Sprawa jest na tyle poważna i tak nabrzmiała, że zwracamy się do wszystkich klubów parlamentarnych w polskim sejmie o sejmową debatę w tej sprawie.
Debata ta musi odbyć się w obecności i z udziałem związków zawodowych. Domagamy się debaty w sejmie nie tylko jako związkowcy, ale przede wszystkim jako Polacy, w stosunku do których łamane są prawa człowieka. Domagamy się debaty na temat łamania praw człowieka, w tym praw do wolnego zrzeszania się w związkach zawodowych.
 
W imieniu Rady
Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ „S”
Kazimierz Grajcarek

Multimedia

Licznik odwiedzin: 1911679
©  Wszelkie prawa zastrzeżone   SGiE 2011
Strona korzysta z plików cookie w celach czysto statystycznych.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
ZAMKNIJ