Menu główne


Sekcje zrzeszone w SGiE


Stanowisko KK nr 16/10 ws. sytuacji osób najuboższych


08-11-2010
Stanowisko KK nr 16/10 ws. sytuacji osób najuboższych


Stanowisko KK
nr 16/10
ws. sytuacji osób najuboższych
 
Odrzucenie przez Radę Ministrów porozumienia zawartego w czerwcu 2010 roku w Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno – Gospodarczych (Uchwała nr 37 TK) dotyczącego uprawnień do ubiegania się o pomoc społeczną to kolejny dowód przerzucania kosztów kryzysu na najsłabsze grupy społeczne.
           
Przypominamy, że w roku 2009 rząd łamiąc ustalenia zawarte z partnerami społecznymi w Pakiecie Działań Antykryzysowych ze względów oszczędnościowych zlikwidował Rezerwę Solidarności Społecznej przeznaczoną na wsparcie w kryzysie rodzin najuboższych oraz zrezygnował z ustawowego podniesienia progów dochodowych uprawniających do świadczeń z pomocy społecznej. W efekcie tych decyzji kryteria pomocy społecznej dla rodzin są obecnie poniżej minimum egzystencji liczonego przez Instytut Pracy i Spraw Socjalnych, czyli poniżej granicy biologicznego wyniszczenia.
           
Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” domaga się od parlamentarzystów, aby w trakcie prac nad ustawą budżetową na 2011 roku uwzględnili sytuację osób najuboższych biorąc pod uwagę rosnące koszty utrzymania wynikające m.in. z podwyżek cen żywności i nośników energii.
 
Gdańsk, 3 listopada 2010 r.                                                             
 
Komisja Krajowa
NSZZ „Solidarność”
Sekretarz KK NSZZ „Solidarność”
(-) Ewa Zydorek
 

Multimedia

Licznik odwiedzin: 1911630
©  Wszelkie prawa zastrzeżone   SGiE 2011
Strona korzysta z plików cookie w celach czysto statystycznych.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
ZAMKNIJ