Menu główne


Sekcje zrzeszone w SGiE


List otwarty do Premiera RP w sp. prywatyzacji ENEA


15-10-2010
List otwarty do Premiera RP w sp. prywatyzacji ENEA


 
Katowice, 15.10.2010 r.
 
 
Premier RP
Pan
Donald TUSK
 
 
LIST OTWARTY
 
Z informacji prezentowanych w mediach wynika, że Minister Skarbu Państwa w procesie prywatyzacji ENEA prowadzi negocjacje z dwoma francuskimi podmiotami z udziałem rządu francuskiego.
 
Sekretariat Górnictwa i Energetyki „Solidarność” wielokrotnie wypowiadał się, że prywatyzacja polegająca na przekazaniu kontroli nad strategicznymi podmiotami obcemu rządowi jest nie od przyjęcia. Jeżeli coś ma być w rękach państwa, powinno to być państwo polskie, na rząd którego mamy wpływ jako obywatele.
 
Rozumiemy, że w Polsce obowiązuje prawo uniemożliwiające polskiemu rządowi wykluczenie podmiotów z udziałem kapitału obcego pochodzącego z kraju członkowskiego UE z procesu prywatyzacyjnego.
Mając jednak na uwadze doświadczenia z wcześniejszymi prywatyzacjami z udziałem państwowych spółek z Francji, domagamy się ujawnienia wszystkich żądań i warunków stawianych przez stronę francuską wobec państwa polskiego. Docierają do nas informacje wskazujące, że pojawiły się żądania w zakresie polityki regulacyjnej czy polityki taryfikacyjnej na rynku energii.
 
Przypominamy, że do dzisiaj nie ujawniono tajnego załącznika do umowy prywatyzacyjnej TP SA, który według posiadanych przez nas informacji spowodował spowolnienie rozwoju polskiego rynku telekomunikacyjnego
i wyższe koszty ponoszone przez polskich obywateli i polskie firmy. Uczmy się na błędach.
 
Łatanie dziury budżetowej kosztem długofalowego zrzeczenie się niezależności i suwerenności jest nie do przyjęcia. Solidarność będzie domagać się ujawnienia szczegółów procesu prywatyzacyjnego wraz z pełną argumentacją na temat procesu. Nie wolno dopuścić do sytuacji, w której Polska będzie traktowana jak dawna kolonia. Nasze doświadczenia z wiarygodnością zagranicznych inwestorów w zakresie inwestycji najlepiej obrazuje zachowanie się Vattenfalla i GDF SUEZ. Miały powstać nowe miejsca pracy po zakupie przez te firmy części sektora paliwowo-energetycznego a cały proces zakończył się likwidacją tysięcy stanowisk miejsc pracy i wysyłaniem pracowników na bezrobocie. Nie wolno pozwolić na sytuację, w której polski przemysł stanie się zakładnikiem europejskich gigantów energetycznych decydujących ile certyfikatów Co2 otrzymamy, ile będziemy płacić za prąd i czy w ogóle prąd będzie dostępny. Dlatego podtrzymujemy nasze stawisko, że najlepszym inwestorem dla ENEA jest polski inwestor.
 
 
Przewodniczący
Sekretariatu Górnictwa i Energetyki
NSZZ „Solidarność”
/……/
Kazimierz Grajcarek

Multimedia

Licznik odwiedzin: 1911639
©  Wszelkie prawa zastrzeżone   SGiE 2011
Strona korzysta z plików cookie w celach czysto statystycznych.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
ZAMKNIJ