Menu główne


Sekcje zrzeszone w SGiE


Grupa Kapitałowa ENEA SA


24-08-2010
Grupa Kapitałowa ENEA SA


 Katowice, 23.08.2010 r.
 
Komisja Międzyzakładowa
NSZZ „Solidarność”
ENEA S.A.
 
Szanowne Koleżanki,
Szanowni Koledzy,
 
W środkach masowego przekazu ukazały się informacje, iż francusko-belgijski inwestor GDF SUEZ nosi się z zamiarem złożenia oferty kupna energetycznej Grupy Kapitałowej ENEA S.A.
Koleżanki i Koledzy,
Grupa kapitałowa GDF SUEZ zainwestowała w naszym kraju m.in. w Elektrownię Połaniec. Od czasu przejęcia tej Elektrowni przez tegoż inwestora rozpoczęła się gehenna dla pracowników i związkowców. Wyjątkowo negatywne nastawienie ma ten inwestor do Związku Zawodowego „Solidarność”, gdzie wręcz szykanuje członków naszego Związku a pakiet prywatyzacyjny, zdaniem MOZ NSZZ „S”, nie został zrealizowany. Przypominam Koleżanki i Koledzy, iż Elektrownia Połaniec przed prywatyzacją liczyła ok. 2500 pracowników, dziś pracuje w niej niespełna 500 osób. Została ona podzielona na spółki i spółeczki, czego moim zdaniem, jedynym celem było pozbawienie pracowników uprawnień z tytułu wcześniej podpisanych porozumień i układu zbiorowego pracy.
 
W związku z tym, zwracam się do Was z prośbą, aby organizacje związkowe w Grupie Kapitałowej ENEA S.A. nie godziły się na tego inwestora do chwili rozwiązania problemów pracowniczych i związkowych w Elektrowni Połaniec. Istnieje obawa, że inwestor, podobnie jak uczynił to w Elektrowni Połaniec, zlikwiduje tysiące miejsc pracy w Waszej firmie, podzieli Wasze przedsiębiorstwo na dziesiątki spółek i spółeczek, a podpisane z Wami porozumienia (choćby nawet najlepsze) nigdy nie będą zrealizowane. Wielokrotnie o sytuacji w Elektrowni Połaniec informowałem Premiera RP i Ministra Skarbu Państwa. Niestety, pomimo, moim zdaniem, naruszenia umowy kupna-sprzedaży Elektrowni nadzór właścicielski - Minister Skarbu Państwa - nie interweniuje.
Jest mi wiadomym, że w tej sprawie inwestor spotkał się w Elektrowni Połaniec z pełniącym obowiązki Prezydenta RP i jednocześnie Marszałka Sejmu - Panem Grzegorzem Schetyną, czyli rozpoczął się lobbing u najwyższych przedstawicieli władzy RP w sprawie zakupu Waszego przedsiębiorstwa, dlatego może być niezwykle trudno skutecznie obronić się przed, moim zdaniem, najgorszym inwestorem zagranicznym w Polsce, jakim jest GDF SUEZ.
Żądajcie w imię solidarności z Międzyzakładową Organizacją Związkową NSZZ „Solidarność” Elektrowni Połaniec, przed ewentualnymi rozmowami z GDF SUEZ, unormowania stosunków pracowniczych i związkowych w Elektrowni Połaniec.
 
Kazimierz Grajcarek
/........../
Przewodniczący
Sekretariatu Górncitwa i Energetyki NSZZ "Solidarność"
 
 
 
 
Do wiadomości:
1.         Premier RP
2.         Marszałek Sejmu
3.         Minister Skarbu Państwa
4.         Minister Gospodarki
5.         Zarząd GDF SUEZ
6.         Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność”
7.         MOZ NSZZ „Solidarność” Elektrowni Połaniec
 

Multimedia

Licznik odwiedzin: 1911105
©  Wszelkie prawa zastrzeżone   SGiE 2011
Strona korzysta z plików cookie w celach czysto statystycznych.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
ZAMKNIJ