Menu główne


Sekcje zrzeszone w SGiE


Pismo Sekcji Krajowej Górnictwa Rud Miedzi NSZZ do Pana Donalda Tuska dotyczące odpowiedzi Ministra Skarbu Państwa na Petycję


06-11-2009
Pismo Sekcji Krajowej Górnictwa Rud Miedzi NSZZ do Pana Donalda Tuska dotyczące odpowiedzi Ministra Skarbu Państwa na Petycję


SEKCJA KRAJOWA GÓRNICTWA RUD MIEDZI
NSZZ
 
Lubin, 04.11.2009r.
 
 
Pan DONALD TUSK
Prezes Rady Ministrów
WARSZAWA
 
 
DOTYCZY: odpowiedzi Ministerstwa Skarbu Państwa na Petycję złożoną w dniu 12.10. 2009r. w Warszawie.
 
Sekcja Krajowa Górnictwa Rud Miedzi NSZZ Solidarność - odnosząc się do otrzymanej z Ministerstwa Skarbu Państwa odpowiedzi na złożoną Petycję - informuje, że nie podziela poglądów wyrażonych w otrzymanym piśmie z dnia 20 października br.(sygn. DNWiP2-520-3/09 - DNWiP2/II/4474/09).
Uważamy, że Rząd RP, podczas podejmowania decyzji o prywatyzacji KGHM w Lubinie w 1997 roku - zawarł porozumienie ze Stroną Społeczną i zobowiązał się do tego, że KGHM będzie polskim przedsiębiorstwem i nie doprowadzi do takiej sytuacji, w której pojawi się zagrożenie wrogiego przejęcia przez obcy kapitał.
Jesteśmy przekonani, że tak jak pracownicy Polskiej Miedzi są dumni ze swojego przedsiębiorstwa, tak pozostali prawdziwi Polacy powinni cieszyć się, że są jeszcze polskie przedsiębiorstwa produkcyjne, które przynoszą dochód dla pracowników, samorządów lokalnych oraz systematycznie zasilają budżet państwa, z którego można m.in. wypłacać wynagrodzenia dla nauczycieli, lekarzy, sędziów i urzędników państwowych.
Mamy świadomość tego, że działając na rynkach światowych w otoczeniu ostrej konkurencji rynkowej musimy być firmą efektywną i dochodową. Z drugiej zaś strony musimy robić wszystko, aby fundusze inwestycyjne, kapitałowe, powiązane z konkurencją nie doprowadziły do „wrogiego przejęcia" Spółki.
Okazało się jednak, że śmiertelne zagrożenie nie pojawiło się dzisiaj ze strony konkurencji, lecz od głównego akcjonariusza - polskiego Rządu. A tego, co Premier Rządu przygotowuje dla pracowników Polskiej Miedzi i mieszkańców regionu, nawet w najczarniejszych snach tego by nie wyśnili. Nie rozumiemy - dlaczego, w celu osiągnięcia doraźnych celów politycznych oraz jednorazowego zasilenia budżetu państwa, Rząd RP chce poprzez dalszą prywatyzację, zniszczyć Spółkę Akcyjna, która jest dochodowa, efektywna i liczy się na mapie gospodarczej Europy i świata. Bezsprzecznym jest fakt, że także w następnych latach budżet Państwa będzie potrzebował znacznych przychodów. Mogą je zagwarantować tylko przynoszące zysk przedsiębiorstwa produkcyjne, a takirn bez wątpienia jest KGHM.
Z przykrością stwierdzamy, że sformułowania zawarte w otrzymanej z Ministerstwa Skarbu Państwa odpowiedzi są niepoważne, niemerytoryczne i świadczą o lekceważeniu jak i dużej ignorancji wobec przemysłu miedziowego w Polsce. Po lekturze tak nielogicznego i pokrętnego uzasadnienia pozostaje wielki niesmak i zażenowanie.
Zadajemy, więc pytanie, skąd u Premiera Rządu RP tyle determinacji w dążeniu do zniszczenia tak dochodowego przemysłu? Dlaczego Rząd RP nie bierze pod uwagę zagrożeń, o których głośno mówią pracownicy, związkowcy, samorządowy, prezydenci i burmistrzowie miast oraz starostowie gmin, na terenie, których funkcjonuje ten przemysł?
Czyżby wszyscy się mylili, a tylko Premier Rządu RP oraz Minister Skarbu Państwa i jego doradcy min. tw. Boni posiedli monopol na mądrość?
A może jest dokładnie na odwrót?
Widać - po tym, co robicie Panowie, że jest Warn zupełnie obojętne, co stanie się z miejscami pracy kilkudziesięciu tysięcy pracowników, których bytem tak łatwo dzisiaj szafujecie.
Widać, że jest Warn obojętne, co stanie się z całym Regionem Zagłębia Miedziowego. To, co nastąpiło w „wałbrzyskim zagłębiu" jest dla pracowników KGHM namacalnym przykładem nieodpowiedzialnej polityki, braku troski o dobro wspólne i przede wszystkim troski o człowieka.
Dla Was dzisiaj najważniejsze jest to, by sprzedać wszystko, co jeszcze pozostało do sprzedania i co ma wartość, a POwas to tylko potop.
Pracownicy i mieszkańcy LGOM-u nie zapomną Warn tego!
To, że poniesiecie konsekwencje swoich nieodpowiedzialnych i krótkowzrocznych decyzji o dalszej prywatyzacji Polskiej Miedzi, prowadzących do celowego zniszczenia dochodowego przemysłu w Polsce - jest tylko kwestią czasu. Możecie dalej używać pokrętnych argumentów, wyszydzać, ośmieszać i straszyć pracowników KGHM, ale tym sposobem nie zdejmiecie z siebie odium „grabarzy przemysłu miedziowego" w Polsce.
Jeżeli tak ma wyglądać dialog i troska o dobro narodowe, to My - Warn Panowie już dziękujemy.
 
Za SKGRM
NSZZ „Solidarność
 
Przewodniczący
Józef Czyczerski
 

Multimedia

Licznik odwiedzin: 1911121
©  Wszelkie prawa zastrzeżone   SGiE 2011
Strona korzysta z plików cookie w celach czysto statystycznych.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
ZAMKNIJ